piglet - онтологија

гуде повеќе

мн. гудиња
Вид збор: Именка, среден род
прасе
Употреба: Хипокористика

крмначе повеќе

мн. крмначиња
Вид збор: Именка, среден род
Младо домашно или диво свинче.
Употреба: Зоологија

прасе повеќе

мн. прасиња
Вид збор: Именка, среден род
мало, младо свињче
Албански: gic
Употреба: Зоологија

прасешки повеќе

прасешкиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на прасе.

свинче повеќе

мн. свинчиња
Вид збор: Именка, среден род
Млада свиња.
Албански: gic
Употреба: Деминутив
Примери:
Си купивме свинче.

свињче повеќе

Вид збор: Именка, среден род
свинче