pilot - онтологија

авијатичар повеќе

мн. авијатичари
Вид збор: Именка, машки род
Лице што управува со авион; лице што служи или работи во авијација.

летач повеќе

мн. летачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што лета.
Албански: fluturues, pilot

пилот повеќе

мн. пилоти
Вид збор: Именка, машки род
Тој што управува авион.
Албански: pilot
Примери:
Пилот на патнички авион.
Тој што го презема управувањето на кораб на извесен дел од море, езеро, река, зашто добро ги познава условите на пловидбата на тоа подрачје.
Албански: pilot
Примери:
На бродовите им е дозволено да преминат низ Босфорот само во придружба на пилот.

пилотира повеќе

пилотираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Управува авион.
Албански: pilotoj
Употреба: Транспорт
Управува кораб на определен сектор.
Албански: pilotoj
Употреба: Транспорт
Испитува постапка под реални околности со избрани корисници.
Употреба: Економија