pinguin - онтологија

пингвин повеќе

мн. пингвини
Вид збор: Именка, машки род
Голема црно-бела јужнополарна морска птица, што не лета, оди исправено, но вешто плива.
Латински: Aptenodytes patagonicus
Употреба: Зоологија