pistol - онтологија

кубур повеќе

мн. кубури
Вид збор: Именка, машки род
Старинска пушка, пиштол.
Употреба: Архаизам

маузер повеќе

мн. маузери
Вид збор: Именка, машки род
Вид автоматски пиштол.
Употреба: Воен термин

патлак повеќе

мн. патлаци
Вид збор: Именка, машки род
пиштол
Турски: patlak Албански: patllak, revole
Употреба: Архаизам , Разговорно

пиштол повеќе

мн. пиштоли
Вид збор: Именка, машки род
Огнено оружје.
Албански: pistoletë, revole
Употреба: Разговорно
Примери:
Со чифт пиштоли, за појас.

пиштолче повеќе

Види и: пиштол (м.)
мн. пиштолчиња
Вид збор: Именка, среден род
пиштол