pity - онтологија

гревота повеќе

мн. гревоти
Вид збор: Именка, женски род
Состојба што предизвикува мака, тешкотија, сожалување.
Албански: mëkat

дожали повеќе

Види и: жали (несв.)
дожалат
Вид збор: Глагол, свршен
(ми, ти, му... се дожали) чувствува жал
Албански: ndiej pikllim
Употреба: Безлично

ех повеќе

Вид збор: Извик
За изразување различни расположенија: тага, копнеж, негодување.

жал повеќе

мн. жалови
Вид збор: Именка, машки род
сочувство, сожалување
Албански: keqardhje

жали повеќе

жалат
Вид збор: Глагол, несвршен
Сожалува некого, сочувствува со некого.
Албански: vajtoj
(се жали) Се сожалува себеси.
Албански: qajë, vajtoj

завал повеќе

Вид збор: Извик
За искажување жалост, сочувство.
Турски: zavallı
Употреба: Разговорно

загреви повеќе

(се) загреват
Вид збор: Глагол, свршен
се сожали
Употреба: Дијалектен збор

зажали повеќе

Види и: жали (несв.)
зажалат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да жали, да сожалува некого.
Албански: brengos

изнажали повеќе

Види и: нажали (св.)
изнажалат
Вид збор: Глагол, свршен
Изжали многу, во голема мера.
Албански: mëshiroj

јазак повеќе

Вид збор: Прилог
срамно, жално
Турски: yazık
Употреба: Разговорно

плаче повеќе

плачат
Вид збор: Глагол, несвршен
(преод.) Жали, сожалува, си ја плаче судбината.
Албански: keqardhje
Употреба: Разговорно

пожали повеќе

пожалат
Вид збор: Глагол, свршен
Искаже жал кон некого или кон нешто.
Албански: keqardhje

смили повеќе

смилат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи да стане милостив.
Албански: mëshiroj
(се смилува) Стане милостив.
Албански: mëshiroj

смилостиви повеќе

Види и: смилува (св.)
(се) смилостиват
Вид збор: Глагол, свршен
(се) смилува

смилосува повеќе

(се) смилосуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се) смилоса

смилува повеќе

смилуваат
Вид збор: Глагол, свршен
(се смилува) Стане милостив.
Албански: mëshiroj

сожаление повеќе

Види и: сожалување (ср.)
мн. сожаленија
Вид збор: Именка, среден род
сожалување

сожали повеќе

сожалат
Вид збор: Глагол, свршен
Покаже, изрази жал кон некого.
Албански: ngushlloj, mëshiroj
Примери:
Го сожали и му помогна.
(се сожали) се смилува
Албански: mëshiroj
Примери:
Се сожали мајсторот и го ослободи.

сожалува повеќе

Види и: сожали (св.)
сожалуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
сожали
Албански: ngushlloj
Примери:
Сите го сожалуваа.

тешко повеќе

Вид збор: Прилог
За израз на страдање, на сожалување.
Албански: keqardhje

ту повеќе

Вид збор: Извик
За израз на јад, незадоволство, раскајување и сл.
За израз на сожаление.

туф повеќе

Вид збор: Извик
ту
Примери:
Ту бре што ми направи.

ужали повеќе

ужалат
Вид збор: Глагол, свршен
ожали
Албански: mallëngjej
Примери:
Нажална, не ја ужалиш мојата мајка!
(се ужали) се ожали, се нажали
Албански: mallëngjej

ужалува повеќе

Види и: ужали (св.)
ужалуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
нажалува
Албански: mallëngjej
(се ужалува) се нажалува
Албански: mallëngjej