pizza - онтологија

пица повеќе

мн. пици
Вид збор: Именка, женски род
Танко печено тесто, премачкано со доматен сос и покриено со салама, зеленчук, сирење, кашкавал, јајца и сл.
Албански: picë
Употреба: Гастрономија