plantation - онтологија

насад повеќе

мн. насади
Вид збор: Именка, машки род
Површина на која се насадени растенија.
Албански: plantacion
Употреба: Земјоделство

плантажа повеќе

мн. плантажи
Вид збор: Именка, женски род
Големо земјоделско стопанство со специјална култура.
Употреба: Земјоделство
Примери:
Плантажи на каучук, памук, кафе.

плантација повеќе

Види и: плантажа (ж.)
мн. плантации
Вид збор: Именка, женски род
плантажа
Употреба: Земјоделство , Ретко

расадување повеќе

Вид збор: Именка, среден род
расадува