planter - онтологија

плантажер повеќе

мн. плантажери
Вид збор: Именка, машки род
Сопственик на плантажа.
Употреба: Земјоделство , Ретко

садач повеќе

мн. садачи
Вид збор: Именка, машки род
Оној што сади нешто.
Употреба: Земјоделство