plaque - онтологија

плакета повеќе

мн. плакети
Вид збор: Именка, женски род
мала плочка со гравирани информации
Употреба: Гастрономија

табла повеќе

мн
Вид збор: Именка, женски род
Плоча од плех, од штица од определена големина.
Албански: pllakë