plumage - онтологија

круна повеќе

мн. круни
Вид збор: Именка, женски род
Перје на главата на некои птици што потсетува на круна.
Албански: kurorë

перјаница повеќе

мн. перјаници
Вид збор: Именка, женски род
Украс од перје на капа, шапка, шлем и сл.