plunder - онтологија

напљачка повеќе

напљачкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Пљачкоса, ограби многу, големо количество.
Албански: vjedh shumë

обир повеќе

мн. обири
Вид збор: Именка, машки род
(обично во едн.) Украдени предмети.
Албански: plaçkë, grabitje
Употреба: Разговорно

пљачка повеќе

мн. пљачки
Вид збор: Именка, женски род
плен
Албански: plaçkë, pre
Употреба: Ретко