poker - онтологија

ожег повеќе

мн. ожези
Вид збор: Именка, машки род
Железна прачка извиткана на крајот за распретување оган, жар.

покер повеќе

(едн.) покерот
Вид збор: Именка, машки род
Хазардна игра со карти.