polenta - онтологија

бакрдан повеќе

мн
Вид збор: Именка, машки род
Јадење направено од пченкарно брашно.
Турски: bakırdan Албански: bakërdan, kaçamak
Употреба: Гастрономија

качамак повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Јадење од варено пченкарно брашно.
Турски: kaçamak Албански: kaçamak, bakërdan
Употреба: Гастрономија

палента повеќе

(едн.) палентата
Вид збор: Именка, женски род
качамак, бакрдан
Албански: polentë, bakërdar
Употреба: Гастрономија

проја повеќе

(едн.) пројата
Вид збор: Именка, женски род
Вид леб или каша од пченкарно брашно.
Српски: проја Албански: bukë misri, bukë e kallambojt
Употреба: Дијалектен збор , Гастрономија

цицвара повеќе

(едн.) цицварата
Вид збор: Именка, женски род
Качамак со кајмак.
Албански: polentë, kaçamak
Употреба: Дијалектен збор , Гастрономија