politician - онтологија

политичар повеќе

мн. политичари
Вид збор: Именка, машки род
Лице што се занимава со политика практично и теоретски.
Албански: politikan
Употреба: Политика
Снаодлив, вешт, човек што знае да ги оствари своите желби со смислено однесување.
Албански: politikan
Употреба: Иронично , Преносно значење