polonaise - онтологија

полонеза повеќе

мн. полонези
Вид збор: Именка, женски род
Полски танц со свечено чекорење, обично при отворање на бал.
Албански: polonjezë
Употреба: Музика и танц
Музика за таков танц.
Албански: polonjezë
Употреба: Музика и танц