polyp - онтологија

полип повеќе

мн. полипи
Вид збор: Именка, машки род
Морско животно со многу краци.
Албански: polip
Употреба: Зоологија
(само мн.) Животни што живеат на едно место во вид на колонија.
Албански: polip
Употреба: Зоологија
Вид израсток на човечкото тело, обично на слузокожата, површински како брадавица и сл.
Албански: polip
Употреба: Медицина