poplar - онтологија

јаблан повеќе

мн. јаблани
Вид збор: Именка, машки род
Дрво од фамилијата тополи, со висока тесна круна што се сади во паркови и во дрвореди.
Латински: Populus руramidalis Албански: plep
Употреба: Ботаника

топола повеќе

мн. тополи
Вид збор: Именка, женски род
Листопадно дрво.
Латински: Populus Албански: plep
Употреба: Ботаника
Примери:
(разг.) Висок колку топола.

трепетлика повеќе

мн. трепетлики
Вид збор: Именка, женски род
јасика
Латински: Populus tremula Албански: plep i egër
Употреба: Ботаника