pornography - онтологија

порнографија повеќе

мн. порнографии
Вид збор: Именка, женски род
(само едн.) Бесрамно опишување, прикажување на сексуални односи во литература, во списание, на филм.
Албански: pornografi
Филм, роман, фотографија со таква содржина.
Албански: pornografi
Употреба: Разговорно