porridge - онтологија

вареница повеќе

мн. вареници
Вид збор: Именка, женски род
Каша направена од брашно.
Употреба: Гастрономија

каша повеќе

мн. каши
Вид збор: Именка, женски род
Јадење приготвено од сварено брашно со вода или млеко.
Албански: qull
Употреба: Гастрономија

лапа повеќе

мн. лапи
Вид збор: Именка, женски род
Каша од нешто.
Турски: lapa Албански: qull
Употреба: Гастрономија

попара повеќе

мн. попари
Вид збор: Именка, женски род
Издробен сув леб попарен со врела вода, масло, млеко, чај и др.
Албански: përshesh
Употреба: Гастрономија

росница повеќе

мн. росници
Вид збор: Именка, женски род
(обично во множина) вид каша
Употреба: Гастрономија