port - онтологија

порт повеќе

мн. портови
Вид збор: Именка, машки род
Интерфејс меѓу компутерот и други компјутери или екстерни приклучоци.
Албански: port
Употреба: Информатика

порто повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Црно поругалско вино.
Албански: lloj vere, porto
Употреба: Гастрономија

пристаниште повеќе

мн. пристаништа
Вид збор: Именка, среден род
Град со такво место.
Албански: port
Употреба: Географија