portraitist - онтологија

портретист повеќе

мн. портретисти
Вид збор: Именка, машки род
Уметник што прави портрети.
Албански: portretist
Употреба: Ликовна уметност
Писател што дава верен опис на ликовите, какактерите во книжевното дело.
Албански: portretist
Употреба: Литература , Преносно значење