postal clerk - онтологија

поштар повеќе

мн. поштари
Вид збор: Именка, машки род
Службеник што работи во пошта.
Албански: postier

поштарка повеќе

Види и: поштар (м.)
мн. поштарки
Вид збор: Именка, женски род
Жена што работи во пошта.
Албански: postiere