powder - онтологија

прашок повеќе

прашоци
Вид збор: Именка, машки род
Многу ситни честички од некоја тврда материја во облик на прав.

пудра повеќе

мн. пудри
Вид збор: Именка, женски род
Фин прашок што се употребува во козметиката и во медицината против некои кожни болести.