preaching - онтологија

апостолство повеќе

мн. апостолства
Вид збор: Именка, среден род
Служба, дејност кај апостолите.
Употреба: Црковен термин

проповед повеќе

мн. проповеди
Вид збор: Именка, женски род
Поучна реч, обично здодевна и нерадо слушана.
Албански: predikim
Употреба: Иронично , Преносно значење

проповедништво повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
проповедничка дејност
Употреба: Религија