preemie - онтологија

недоновче повеќе

мн. недоновчиња
Вид збор: Именка, среден род
Предвреме родено, недоносено дете.
Употреба: Медицина

недоносче повеќе

Види и: недоновче (ср.)
мн. недоносчиња
Вид збор: Именка, среден род
недоновче
Употреба: Медицина

ранак повеќе

мн. ранаци
Вид збор: Именка, машки род
Прво дете што се раѓа порано.

седмаче повеќе

мн. седмачиња
Вид збор: Именка, среден род
Предвреме родено дете во седмиот месец на бременоста.
Албански: shtatëmuajsh, shtatanik
Употреба: Деминутив , Медицина

седмомесече повеќе

Види и: седмаче (ср.)
мн. седмомесечиња
Вид збор: Именка, среден род
седмаче
Употреба: Медицина