prelude - онтологија

предигра повеќе

мн. предигри
Вид збор: Именка, женски род
Воведен дел во сценско уметничко дело.
Албански: paralojë, prelud
Употреба: Сцена

прелудиум повеќе

мн. прелудиуми
Вид збор: Именка, машки род
Воведен дел од музичко дело.
Албански: prelud, hyrje
Употреба: Музика и танц
Куса, самостојна музичка творба, обично за пијано.
Албански: prelud
Употреба: Музика и танц
вовед, почеток, предзнак
Албански: hyrje, prelud
Употреба: Преносно значење