premonition - онтологија

здив повеќе

мн. здивови
Вид збор: Именка, машки род
Тоа што се насетува; што се претчувствува.
Албански: frymë
Употреба: Преносно значење

предосетување повеќе

Вид збор: Именка, среден род
Чувство дека нешто ќе се случи.

претчувство повеќе

мн. претчувства
Вид збор: Именка, среден род
Интуитивно чувство за нешто што може да се случи; инстиктивно чувство.
Албански: parandjenjë

прокоба повеќе

мн. прокоби
Вид збор: Именка, женски род
Претчувство, навестување на нешто лошо.
Употреба: Книжевен збор

усета повеќе

Вид збор: Именка, женски род
претчувство
Примери:
Му дојде усета.