prepared food - онтологија

готвено повеќе

мн. готвени
Вид збор: Именка, среден род
Приготвено, зготвено јадење; спротивно од неприготвена, купечка или сува храна.
Албански: i gatuar, i zier
Употреба: Гастрономија