prescribe - онтологија

препише повеќе

препишат
Вид збор: Глагол, свршен
Одреди, пропише лек или начин на лечење болест.
Албански: parashkruaj, caktoj
Употреба: Медицина

пропише повеќе

пропишат
Вид збор: Глагол, свршен
Издаде пропис, уреди законски акт.
Употреба: Правда