press - онтологија

печат повеќе

мн. печати
Вид збор: Именка, машки род
Весници, списанија; збир од печатени изданија; печатени медиуми.
Албански: shtypi, botimi
Примери:
Дневен печат.

преса повеќе

мн. преси
Вид збор: Именка, женски род
Направа или машина за притискање, за цедење, гмечење и сл.
Албански: presë, shtypëse
Употреба: Технологија
Периодичен печат (весници, списанија, журнали).
Албански: shtyp
Употреба: Книжевен збор , Ретко