pressing - онтологија

пресинг повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Тактика на еден спрема еден кон играчите на противничката екипа.
Употреба: Спорт

стискање повеќе

Види и: стиска (несв.)
(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
(се) стиска
Албански: shtërngim

стиснување повеќе

Вид збор: Именка, среден род
(се) стиснува

тиштење повеќе

Вид збор: Именка, среден род
притискање
Албански: shtypje