pressure - онтологија

напир повеќе

мн. напири
Вид збор: Именка, машки род
притисок, натиск, напинање

натиск повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Силно воздејство.

натисне повеќе

натиснат
Вид збор: Глагол, свршен
Изврши притисок, притисне нешто.
Албански: presion

подбере повеќе

подберат
Вид збор: Глагол, свршен
Спобрка, спотера некого да побрза во работа, во одење итн.
Албански: ndjek

попритегне повеќе

Види и: притегне (св.)
попритегнат
Вид збор: Глагол, свршен
Изврши мал притисок врз некого за да дојде до саканата цел.

попритисне повеќе

Види и: притисне (св.)
попритиснат
Вид збор: Глагол, свршен
Изврши мал притисок врз некого за да дојде до саканата цел.

пресија повеќе

мн. пресии
Вид збор: Именка, женски род
Принудување или угнетување на некого.

присилба повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
принуда
Употреба: Книжевен збор

притегне повеќе

притегнат
Вид збор: Глагол, свршен
Зголеми форма на принуда, притисок.
Албански: shtrëngoj, trysni
Употреба: Преносно значење , Разговорно

притесни повеќе

притеснат
Вид збор: Глагол, свршен
Врши притисок врз некого да признае нешто или да се согласи со нешто.
Албански: ngushtoj, bëj presion
Употреба: Преносно значење , Разговорно

притиска повеќе

притискаат
Вид збор: Глагол, несвршен
притисне

притисок повеќе

мн. притисоци
Вид збор: Именка, машки род
Притисок е сила на единица површина.
Албански: shtypje
Употреба: Физика
Принуда или насилство врз некого.
Албански: presion
Употреба: Преносно значење

стисок повеќе

мн. стисоци
Вид збор: Именка, машки род
Цврсто стегање со рака, со некој предмет и сл.
Примери:
Стисок на раце.

уцена повеќе

мн. уцени
Вид збор: Именка, женски род
изнудување
Албански: shantazh, kërcnim