prevention - онтологија

превентива повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Збир од мерки што се преземаат заради заштита од некаква опасност (болест, кражба, природна непогода).

превенција повеќе

мн. превенции
Вид збор: Именка, женски род
Претходна, навремена заштита за спречување на нешто лошо, непожелно (болест, кривично дело), преземања на мерки за заштита од нешто.
Албански: parandalim

спречување повеќе

Вид збор: Именка, среден род
превенција
Албански: parandalim, pengim