prima donna - онтологија

примадона повеќе

мн. примадони
Вид збор: Именка, женски род
Најдобра певица што ги пее главните улоги во оперски ансамбл; актерка што ги глуми главните улоги.
Албански: primadonë
Употреба: Музика и танц , Сцена
Многу важна и каприциозна жена.
Албански: primadonë
Употреба: Разговорно