primacy - онтологија

превосходство повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
надмоќ, предност
Употреба: Книжевен збор

примат повеќе

мн. примати
Вид збор: Именка, машки род
(само едн.) Првенство, прво место во ранг, првенствено значење.
Албански: parësi, primat
Употреба: Книжевен збор