primitive man - онтологија

бечвар повеќе

мн. бечвари
Вид збор: Именка, машки род
За човек што носи бечви или што е неспастрен.
Албански: njeri i pagdhendur
Употреба: Иронично
Примери:
Се влечат бечвари по ридот.

прачовек повеќе

мн. пралуѓе
Вид збор: Именка, машки род
Првобитен човек, предок на денешниот човек.
Употреба: Историја