printing - онтологија

печат повеќе

мн. печати
Вид збор: Именка, машки род
Печатење на книги, весници.
Албански: shtyp, botoj
Примери:
Книгага е во печат.

печатење повеќе

Вид збор: Именка, среден род
Со помош на машини.
Албански: shtyp, printoj
Примери:
Печатење книги, весници, списанија статии, раскази, песни.

штампосување повеќе

Вид збор: Именка, среден род
печатење, отпечатување