privet - онтологија

калина повеќе

мн. калини
Вид збор: Именка, женски род
Висока цветна грмушка cо тесни листови на кратки дршки, елиптични, cо ситни бели мирисни цветови собрани во соцветие; плодот е округла, црна и сјајна бобинка; бисер, зеленика, жива ограда.
Латински: Ligustrum vulgare Албански: voshtër
Употреба: Ботаника