prize - онтологија

награда повеќе

мн. награди
Вид збор: Именка, женски род
Симболично или материјално изразено признание за особени заслуги, успеси, постигања.
Албански: shpërblim

печалба повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
добивка
Албански: çmim, fitim
Употреба: Разговорно

погодок повеќе

мн. погодоци
Вид збор: Именка, машки род
Добивка на лотарија, поен во игра, натпревар и сл.
Албански: fitim