probe - онтологија

проба повеќе

пробаат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Испита, испитува квалитет или големина на нешто.
Албански: provoj

сонда повеќе

мн. сонди
Вид збор: Именка, женски род
Уред со кој се испитуваат земни или морски длабочини.
Албански: sondë
Инструмент за испитување рани, проширување канали и др.
Албански: sondë
Употреба: Медицина
Примери:
Испитување на желудникот со сонда.
Балон за метеоролошки испитувања.
Албански: sondë
Употреба: Физика

сондира повеќе

сондираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Претходно испита, испитува, извиди, извидува, разузнае, разузнава.
Албански: hetoj, sondoj
Употреба: Преносно значење