prologue - онтологија

пролог повеќе

мн. пролози
Вид збор: Именка, машки род
Воведен дел кон литературно дело.
Албански: prolog
Употреба: Литература
Вовед во нешто, почеток.
Албански: hyrje, parathënie
Употреба: Преносно значење
Зборник од кратки житија на светци.
Албански: prolog, përmbledhje
Употреба: Црковен термин