propeller - онтологија

елиса повеќе

мн. елиси
Вид збор: Именка, женски род
Пропелер за движење на брод или на авион.

перка повеќе

мн. перки
Вид збор: Именка, женски род
пропелер, елиса
Албански: propeler, helikë
Употреба: Ретко , Технологија

пропелер повеќе

мн. пропелери
Вид збор: Именка, машки род
Дрвена или метална направа која со вртење во воздух или во вода го движи бродот, авионот и сл.
Употреба: Технологија
Примери:
Бродски пропелер.