protest - онтологија

протест повеќе

мн. протести
Вид збор: Именка, машки род
Остар приговор со неодобрување.
Албански: protestë

тужба повеќе

мн. тужби
Вид збор: Именка, женски род
Протестирање против некого или нешто.
Употреба: Разговорно