provide - онтологија

набави повеќе

набават
Вид збор: Глагол, свршен
Снабди некого, испорача некому нешто.
Албански: pajis, furnizoj
Употреба: Економија

намири повеќе

намират
Вид збор: Глагол, свршен
Исплати, врати долг, среди сметки.
Албански: paguaj, laj

ситуира повеќе

ситуираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Обезбеди, обезбедува со материјални средства.
(се ситуира) Се обезбеди, се обезбедува со материјални средства.