providence - онтологија

провидение повеќе

мн. провиденија
Вид збор: Именка, среден род
Виша сила, бог и неговото дејствување.
Употреба: Религија

промисла повеќе

мн. промисли
Вид збор: Именка, женски род
Во религиозните претстави - дејствување на бог, на вишо суштество врз постапките на човекот.