provincialism - онтологија

провинцијализам повеќе

мн. провинцијализми
Вид збор: Именка, машки род
(само едн.) Појава, особини карактеристични за жителите на провинцијата; ограниченост на културните, духовните и други интереси.
Албански: provincializëm
Збор или израз од дијалектниот јазик, некарактеристичен за литературниот јазик.
Албански: provincializëm
Употреба: Лингвистика