psalter - онтологија

псалтир повеќе

мн. псалтири
Вид збор: Именка, машки род
Свештена богослужбена книга во која се собрани псалмите од Библијата.
Албански: psalter, libër psalmesh
Употреба: Црковен термин
Вид жичен инструмент со чија придружба се пеани псалмите.
Албански: psalter
Употреба: Архаизам , Музика и танц