pub - онтологија

крчма повеќе

мн. крчми
Вид збор: Именка, женски род
Гостилница од понизок ред.
Албански: mejhane, pijetore
Употреба: Гастрономија

паб повеќе

мн. пабови
Вид збор: Именка, машки род
Крчма во Велика Британија и Ирска во која се точи пиво и се пие најчесто стоејќи.
Албански: pab, pijetore
Употреба: Гастрономија