pump - онтологија

помпа повеќе

мн. помпи
Вид збор: Именка, женски род
пумпа
Албански: pompë

пумпа повеќе

мн. пумпи
Вид збор: Именка, женски род
Машина или механичка направа за движење или компримирање на течност или гас.
Албански: pompë
Употреба: Технологија
Примери:
Пумпа хидрофор.

тулумба повеќе

мн. тулумби
Вид збор: Именка, женски род
шмрк, пумпа
Албански: pompë
Употреба: Архаизам