punk - онтологија

панк повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Движење на младите во осумдесеттите години на 20 век што се карактеризира со разочарување и презир кон светот.
Стил во облекување што се манифестира преку носење кожена облека украсена со метални предмети и со карактеристичен изглед на фризурата.

панкер повеќе

мн. панкери
Вид збор: Именка, машки род
Изведувач на панк-музика.
Албански: panker
Употреба: Музика и танц
Следбеник на панкот.
Албански: panker